Blogować poprawnie
- Katarzyna Ostrowska
- 30 lis 2015
- 2 minut(y) czytania
Pisanie bloga może być pasją, pracą, albo pomysłem na życie. Powstało już wiele poradników i książek o tym, jak robić to poprawnie, odnosić sukcesy i zdobywać nowych czytelników. Temat poprawności językowej zwykle się pomija, bo uważa się go za oczywisty. Mimo tego, na blogach często pojawiają się błędy językowe, stylistyczne, a nawet ortograficzne. Sprawdźcie, gdzie szukać inspiracji i wskazówek, żeby pisać bez błędów.

fot. picjumbo.com
Pauliny Mikuły przedstawiać nie trzeba - sama mówi o sobie, że poprawiła już wszystkich znajomych i całą rodzinę, więc teraz robi to na swoim kanale o języku polskim „Mówiąc inaczej”. Wyłapuje niuanse języka polskiego i bardzo obrazowo je wyjaśnia i tłumaczy. Liczba prawie 170 tysięcy subskrybentów mówi sama za siebie - kto chce mówić i pisać poprawnie, niech śledzi jej działania.
Ula Łupińska, czyli Pani Korektor, swojego bloga prowadzi od niedawna, ale znaleźć można u niej dużo dobrych rad dotyczących poprawnego pisania i samej pracy korektora. Ula skupia się na szczegółach - znajdziecie u niej nawet skróty klawiszowe do znaków specjalnych dopasowane do poszczególnych systemów operacyjnych!
Warto śledzić jej poczynania, bo wkrótce może mocno zamieszać w polskiej blogosferze, a jej teksty zawierają naprawdę dużo cennych wskazówek. Ula równolegle z blogiem prowadzi swoją firmę korektorską, więc sprawa wygląda poważnie :)
Arlenę Witt mogliście pamiętać z bloga wittamina.pl, który prowadziła zanim przeniosła się na Youtube’a, gdzie jej kanał w trzy miesiące zdobył prawie 120 tysięcy subskrybentów! Arlena na swoim blogu w zabawny sposób przedstawiała zagwozdki językowe, a na nowym kanale „Po Cudzemu” robi to samo z językiem angielskim. Nie są to nudne podcasty, ale filmy przygotowane z precyzją i dobrymi żartami. Nawet osoby z zaawansowaną znajomością angielskiego znajdą tam coś dla siebie. Kto „idzie” w kontent po angielsku, niech słucha Arleny!
Koniecznie obejrzyjcie rozmowę Arleny i Pauliny z „Mówiąc inaczej” z tegorocznej edycji Blog Forum Gdańsk, gdzie rozmawiały z profesorem Bralczykiem. Korzystajcie i powodzenia!
Comments