O Wordpressie słów kilka
- Katarzyna Ostrowska
- 4 paź 2016
- 2 minut(y) czytania
„Stawiam bloga na WordPressie, moja morda w świat się niesie” - tak już kilka lat temu śpiewali Bitsy Boys. Wiele mówi się o tym, że blog na Wordpressie jest jedną z najprostszych form prowadzenia bloga. Czy to prawda?

WordPress.org vs. WordPress.com
Na wstępie warto zaznaczyć różnicę pomiędzy WordPress.com a WordPress.org. Pierwszy z nich to gotowa platforma blogowa, gdzie wystarczy się zarejestrować i tak zaczyna się nasza historia z blogowaniem. Druga opcja, na której się dziś skupimy, czyli WordPress.org to rozwiązanie open source’owe, wymagające trochę więcej pracy, ale zapewniające pełną dowolność. Możemy wybrać, kupić lub napisać własny szablon, postawić go na dowolnej domenie i serwerze (co wiąże się z dodatkowymi kosztami).
Jeśli jesteście totalnie zieloni i szukacie dobrego poradnika na temat Wordpressa, koniecznie sprawdźcie bloga Eweliny Muc - Girls Who Wordpress, gdzie znajdziecie wiele wskazówek na sam początek!
Szablony i wtyczki
Decydując się na wordpressowego bloga musimy zacząć od kupienia serwera, wyboru domeny (i nazwy bloga). Potem czeka nas konfiguracja domeny z serwerem, instalacja samego Wordpressa i wybór odpowiedniego szablonu. Przy tym ostatnim możemy spędzić najwięcej czasu, bo szablonów jest od groma! Zacząć można oczywiście od tych najbardziej popularnych, darmowych i najczęściej polecanych, a jeśli przyjdzie nam ochota na zmianę skórki, zawsze możemy kupić jakąś np. na Themeforest, gdzie jest ich do wyboru ponad 20 tysięcy.
Przydatnym narzędziem może być też strona WordPress Theme Search, na której po wpisaniu adresu bloga, wyświetli się nazwa użytego szablonu. Na pewno ułatwi to research, aczkolwiek warto pamiętać, że coraz więcej blogerów po prostu zamawia „szyte na miarę” szablony, aby mieć własny i niepowtarzalny motyw, który trudno skopiować.
Zaletą Wordpressa jest także możliwość zainstalowania wtyczek - tych też jest mnóstwo - do komentowania, mediów społecznościowych, wyświetlania zdjęć, czy pozycjonowania. Niektóre pomysły na wtyczki na pewno Was zaskoczą, ale zapewniamy - dzięki nim blog zyskuje i może stać się przyjaźniejszy dla czytelników.
Nie dla wszystkich
Warto pamiętać, że Wordpress nie musi być pierwszym wyborem dla osoby, która chce tworzyć własne treści. Zapytaliśmy Jakuba Bażelę, który codziennie pisze jedną historię (i zmierza do 365) na swoim blogu, dlaczego zdecydował się akurat na Medium, a nie na Wordpressa.
Medium dawało mi od razu połączenie z kontem na Facebooku i Twitterem, nie musiałem się martwić o domenę, o odpowiednie wtyczki, wybierać szablonu. Medium jest proste, pozwala mi skupić się na tym co najważniejsze - czyli pisaniu. To nie tak, że Wordpress się do tego nie nadaje, bo to świetna platforma, po prostu nie potrzebowałem całej maszyny do pisania w momencie, gdy Medium dało mi metaforyczną kartkę i długopis - mówi Bażela.
Jak zawsze wszystkim rozpoczynającym przygodę z blogowaniem - Blosfera życzy powodzenia!
Comments