Blogowanie profesjonalne
- Katarzyna Ostrowska
- 18 sty 2016
- 2 minut(y) czytania
Prowadzenie bloga może być ciekawym hobby w wolnym czasie albo dochodową pracą na pełen etat. To, w której kategorii pojawi się nasz blog, często zależy od szczęścia, ale głównie od talentu, czasu, który na to poświęcimy i budowania marki osobistej. Niemniej, warto zawalczyć o to, by blog od początku był oceniany profesjonalnie.

Blog to praca
Blogosfera w Polsce powoli profesjonalizuje się na tyle, że część topowych blogerów traktuje swoje miejsce w internecie jako klasyczną pracę. Z bloga i tematów pokrewnych utrzymują się m.in. Michał Szafrański z bloga Jak oszczędzać pieniądze, czy Janek Favre ze Stay Fly. Oznacza to, że blog może być nie tylko zawodem, ale także, że współprace z markami to już nie tylko dary losu. Do własnego bloga warto podchodzić profesjonalnie już od pierwszego wpisu, pamiętając jednocześnie, że w internecie nic nie ginie. Zwróćcie też uwagę, że ani Michał, ani Janek, nie kryją się z tym, że blog to ich główne źródło dochodu.
Wygląd też się liczy
Wiedza się popularyzuje - powstają profesjonalne książki, poradniki, blogerzy regularnie wymieniają się swoim know-how na cyklicznych spotkaniach - to dobrze! Większa świadomość wśród tworzących treści w internecie sprawia, że blogi coraz częściej są stawiane od początku we własnej domenie - np. z końcówką .pl, ale popularne są też wszystkie inne możliwe kombinacje. Warto jednak pamiętać, że bardziej egzotyczne końcówki (takie jak np. .buzz) - mimo że za pierwszy rok kosztują niewiele, to za ich przedłużenie trzeba będzie zapłacić o wiele większą kwotę.
Nowo powstające blogi zwykle mają także profesjonalnie dobrane (często kupione) zdjęcia, profesjonalny szablon, w technologii RWD, który będzie się prawidłowo skalował na smartfonach.
To się ceni!
Zawsze kontent...
Zarówno dla marek, jak i dla czytelników, coraz istotniejsze staje się to, co znajdą na blogu - i to jeśli chodzi o wpisy sponsorowane, jak i te regularne. Blogerzy, którzy tworzą wartościowe treści są lepiej oceniani przez marki, bo te wiedzą, że ich produkt czy usługa będzie przedstawiona racjonalnie i kontekstowo, a nie w sposób oderwany od rzeczywistości.
Czytelnicy naprawdę doceniają treści, które tworzone są skrupulatnie, z zaangażowaniem i polotem.
To, o czym piszemy, doskonale obrazuje blog Michała Fedorowicza, autora bloga Kulturą w płot.
Jak raz tam wejdziecie, ciężko będzie się oderwać...
Comments